شرکت مروارید سبز بیضا تولید کننده خوراک دام و طیور

خوراک طیور

برای گرفتن مشاوره رایگان فقط کافیست از بخش پشتیبانی استفاده کنید

خوراک پری استارتر

خوراک پری استارتر

دام و کشت و صنعت: خوراک پیش آغازین یا پری‌استارتر خوراکیست با کیفیت که در هفته اول ورود جوجه‌های‌گوشتی به سالن به آنها داده می‌شود.

در پرورش جوجه‌های‌گوشتی، وزن‌گیری مناسب هفته اول، روی وزن کشتار تاثیر بسزایی دارد.  بدین ترتیب که هر10 گرم افزایش وزن در پایان یک روزگی جوجه، باعث افزایش 100 گرم وزن بیشتر در پایان دوره می‌شود. هفته اول پرورش جوجه های گوشتی از این لحاظ اهمیت دارد که به دلیل پایین بودن فعالیت سیستم گوارشی و ایمنی پرنده، پایین بودن آنزیم‌های گوارشی و اسیدهای صفراوی و در نتیجه قابلیت پایین گوارش جوجه بسیار آسیب‌پذیر است. پری استارتر ضمن بهبود تکامل مورفولوژيکي روده کوچک و سيستم ايمني پرنده، نيازهاي تغذيه‌اي جوجه را به نحو مناسبی تامين مي‌نمايد و این امر منجر به بهبود رشد جوجه و افزایش وزن گله می‌شود.

مواد مورد استفاده در پری‌استارتر:

موادی که معمولا در اکثر کارخانجات خوراک در پری‌استارتر استفاده می‌شود شامل: ذرت، سویا، متيونين، ليزين، ترئونين، مکمل‌هاي ويتامينه و مينرال، دي کلسيم فسفات، کولين کلرايد، آنزيم فيتاز، مولتي آنزيم، پري بيوتيک، توکسين بايندر، آنتي اکسيدان، ترکيبات گياهي افزايش دهنده خوشخوراکي و محرک رشد مي‌باشد.

اهمیت و تاثیر ترکیبات پری استارتر

با توجه به مصرف محدود خوراک در هفته اول، ترکیب پری استارتر باید به گونه‌ای باشد که حداکثر مواد مغذی مورد نیاز پرنده تامین شده و بهترین عملکرد در پایان دوره بدست آید. این ترکیبات باید علاوه بر تسریع در توسعه و تکامل فلور دستگاه گوارش و فعال‌سازی سیستم ایمنی، افزایش سرعت رشد، کاهش طول دوره پرورش، کاهش تلفات و در نهایت، حداکثر نرخ سودآوری را برای پرورش دهنده به همراه داشته باشد.

ترکیبات پروبیوتیک و پری بیوتیک موجب افزایش قابلیت هضم مواد غذایی و توسعه پرزهای مخاطی روده باریک شده و سبب ایجاد جمعیت میکروبی مناسب و مفید طی سنین اولیه دوران پرورش می‌گردند. دارا بودن ترکیبات توکسین بایندر و اسیدی‌کننده‌ها در تهیه مواد اولیه مانع از بروز تنش‌های حاصل از آلودگی توکسینی و افت کیفیت حاصل از فعالیت قارچ‌ها می‌شود. قابل ذکر است ویتامین‌ها و مواد معدنی، نقشی بسیار حیاتی در افزایش توان ایمنی پرنده دارند. ترکیبات آنتی اکسیدان مانع از تخریب ویتامین‌ها و اسیدهای چرب غیر اشباع گیاهی در محصول نهایی شده و کمترین تنش اکسیداتیو را به پرنده وارد می‌سازد. اسیدهای آمینه که موجب جذب بهتر مواد مغذی و در نتیجه رشد بهتر در مراحل بعدی پرورش می‌شود. استفاده از مواد معطر در ترکیب این جیره موجب تحریک مصرف خوراک خواهد شد.


بهتر است برای حصول نتیجه بهتر از پری استارتر با فورمولاسیون مجزا متناسب با هر یک از نژادهای پرورشی راس، کاپ، هوبارد و ابراکرز تهیه شود.

میزان مصرف

از 100 تا 300 گرم به ازای هر قطعه جوجه‌گوشتی با توجه به نژاد

مدت زمان مصرف

از بدو ورود جوجه یک روزه به سالن تا 10 روز اول دوره پرورش

شرایط نگهداری

نگهداری در جای خشک و خنک به مدت 4 ماه از تاریخ تولید

شکل ظاهری

بهترین شکل بصورت پلت می‌باشد.

مزاياي استفاد ه از پری استار پلت شده:

ـ كاهش پرت خوراک در زمان حمل و نقل ، بارگيري ،تخليه ، انبار و مصرف

ـ افزايش رشد و بهبود راندمان تبديل غذا

ـ ژلاتيني كردن نشاسته ي موجود در ذرت و سويا

ـ جلوگیری از آسيب‌هاي ناشي از حشرات و جوندگان و رطوبت به وسيله پالت گذاري

ـ نیاز کمتر به فضاي انبار و غذاخوري

ـ ضد عفوني كردن و از بين بردن آلودگي‌هاي قارچي و ميكروبي در زمان پروسه حرارتي

ـ يكنواختي در رشد جوجه و جلوگيري از اختلاف وزن در بين جوجه در سراسر سالن

ـ كاهش هزينه‌هاي كارگري

ـ حمل و نقل آسان

درصد ترکیبات پری استارتر بشرح زیر است؛

به طور معمول میزان؛ رطوبت 12درصد، پروتئین 24درصد، چربی 3-5درصد، فیبر 4درصد، کلسیم 8/0-2/1درصد، فسفر 5/0-7/0، لیزین 3/1درصد، متیونین 5/0درصد، متیونین و سیستئین 7/0-1 درصد، سدیم 16/0-2/0درصد، انرژی ۲۸۵۰درصد در نظر گرفته می‌شود.

خوراک پری استارتر